Leung Ting
A Wing Tsun kung-fu egy dél-kínai eredetű harcművészeti stílus, amelynek gyökerei a 17. század végére nyúlnak vissza. Nevének jelentése kantoni nyelven "gyönyörű tavasz". Különlegessége ennek a harcművészetnek, hogy megalkotója egy nő volt, ami ritkaságnak számít a harcművészetek világában.
A Qing dinasztia uralkodása alatt a Shaolin kolostor nemcsak a szerzetesek szent helye volt, hanem a Qing-dinasztia ellen harcoló forradalmárok búvóhelyeként is szolgált Egy áruló szerzetes miatt a Shaolin kolostort olyan támadás érte, melyben a templomot felégették, lerombolták. Csupán öt mester menekült meg, köztük Ng Mui. A kolostor pusztulása után Ng Mui a Tai Leung hegységben található Fehér Daru Templomban telepedett le, ahol tovább gyakorolta és fejlesztette a harcművészeti tudását.
Egy napon Ng Mui találkozott egy fiatal lánnyal, Yim Wing Tsun-nal, akinek bár már volt vőlegénye, aki elismert harcos volt de még sem tudta megvédeni szerelmét a helyi rablóvezértől, aki mindent meg tett azért, hogy feleségül vegye a törékeny Yim Wing Tsun-t.
Ng Mui úgy döntött, hogy megtanítja a fiatal lánynak az általa kifejlesztett harcművészeti, név nélküli stílust, amely a gyorsaságra és hatékonyságra helyezte a hangsúlyt, lehetővé téve a gyengébbek számára is a hatékony önvédelmet. Yim Wing Tsun sikeresen alkalmazta a tanultakat, és a legenda alapján nagyon rövid idő alatt, néhány mozdulattal legyőzte zaklatóját. Később férjhez ment vőlegényéhez, Leung Bok Chau-hoz, akinek megtanította a stílust. Férje felesége tiszteletére Wing Tsun Kuen-nek (Wing Tsun ökle) nevezett el az addig név nélküli stílust.
A Wing Tsun fejlődése és terjedése A Wing Tsun stílus generációról generációra öröklődött, mesterről tanítványra szállva. A 20. században a stílus jelentős fejlődésen ment keresztül, különösen Yip Man nagymester munkásságának köszönhetően. Yip Man 1967-ben Hongkongban megalapította a Ving Tsun Athletic Association-t, amely hozzájárult a stílus népszerűsítéséhez és elterjedéséhez. Yip Man tanítványai közül kiemelkedik Bruce Lee, aki később saját harcművészeti stílust fejlesztett ki, de alapjait a Wing Tsun-ban szerezte. Bruce Lee világhírűvé válása hozzájárult a Wing Tsun nemzetközi ismertségéhez és népszerűségéhez.
A Wing Tsun technikai jellemzői, technikai repertoárja különleges, mivel az emberi anatómiát figyelembe véve az erő helyett a gyorsaságra és a logikus gondolkodásra épít. A rendszer tartalmazza a kantoni pillangókések és a hosszúbot technikáit is, amelyeket a későbbi mesterek integráltak a stílusba. A Wing Tsun napjainkban világszerte elismert és gyakorolt harcművészeti stílus, amelyet számos iskolában és egyesületben oktatnak. A stílus népszerűsége nemcsak hatékony önvédelmi technikáinak köszönhető, hanem filozófiai hátterének is, amely az önismeretre, a belső egyensúlyra és a harmóniára helyezi a hangsúlyt.
A Wing Tsun tehát nem csupán egy harcművészeti stílus, hanem egy életfilozófia is, amely generációról generációra öröklődik, hidat képezve az ősi kínai bölcsesség és a modern gyakorlat között.